Obec Vyšehněvice

Zastupitelský sbor        Hasičský sbor        O obci        Akce pořádané obcí        Fotogalerie        Kontakt        Firmy       Čestné prohlášení         ČlánkyPočet obyvatel: 205

Obec Vyšehněvice leží 7 km od Přelouče mezi Rohovládovou Bělou a Žáravicemi. Jméno obce je odvozeno od slov Výšina - Vyšenov - Vyšenovice. Nejstarší záznamy o obci jsou ze 14. století, kdy na místech dnešních domů č. 4 a 32 stávala tvrz. Ještě v 18 stol. byly čitelné zbytky hradeb. Nalezeny zde byly mince, hrnce, zbraně, zlaté knoflíky a kachle s obrazy svatých. Nejstaršími držiteli byli bratři Mareš a Jan z Vyšeňovic, kteří r. 1403 založili kaplanství Bělské. Střídání majitelů završil Jan z Pernštejna r. 1538, od r. 1558 byla již tvrz pustá.

Historicky zajímavé jsou objekty č. 54, bývalé tvrziště čp. 4, památka obětem války a zvonice u křižovatky. V r. 1904 vystavěla utvořená společnost rolníků lihovar, který napomohl rozkvětu obce, dokonce je dosud  provozuschopný. Část jeho zařízení je původní a technicky zajímavé.

Pamětihodnosti:
Památník padlým, zvonička a kamenný kříž v centru obce, bývalé tvrziště čp. 4, lihovar z r. 1904 s původním zařízením


Sportovní vyžití:
Nohejbalové hřiště
Fotbalové hřiště
Dětské hřiště

Zpět na hlavní stránkumade by Jimmy